Baugnez1

Muzea

Baugnez 44 Historical Center

13 Kwi , 2015  

Muzeum w Baugnez „odkryłem” podczas wizyty w Ardenach szlakiem Kampfgruppe Peiper. Miejsce znane szerzej z masakry jeńców amerykańskich, jakiej dopuścili się żołnierze Waffen SS w początkowym okresie Operacji Wach am Rhein. Co ciekawe, najczęściej spotyka się określenie „masakra w Malmedy”, co nie jest prawdą – wydarzenia, o które opiera się muzeum miały miejsce na skrzyżowaniu dróg, z których jedna prowadzi do Malmedy. Skrzyżowanie znajduje się zaś obok miejscowości Baugnez (wym. „bań”).

Jak już wspominałem we wpisie dotyczącym Ardenów, właściwie każda miejscowość na szlaku Peipera ma muzeum lub choćby tabliczkę okolicznościową. Charakter i skala zbrodni, jakiej dokonano w Baugnez w pełni zasłużyły na muzeum.

Baugnez4

Najważniejszymi rzeczami, na które zwracam uwagę, są: instalacja multimedialna oraz kolekcja umundurowania i wyposażenia Waffen SS. Instalacja pozwala doskonale wczuć się w klimat tamtych wydarzeń (aż ciarki przechodzą po plecach). Z kolei obfitość zachowanych mundurów i wyposażenia niemieckiego pozwala wysnuć wniosek, że nie wszędzie niszczono wszelkie ślady obecności niemieckich wojsk. Jak się okazuje – z dobrym skutkiem.

www.baugnez44.be

Baugnez3 Baugnez2

,Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.