La Gleize

Muzea

December 44. Historical Museum La Gleize

16 Kwi , 2015   Gallery

La Gleize to jedna z miejscowości leżących na trasie ataku Kampfgruppe Peiper z 1. Dywizji Pancernej SS „Leibstandarte SS Adolf Hitler”. Niemcy dotarli dalej (Stoumont, Cheneux, Rahier), ale to właśnie w La Gleize zostali zmuszeni do porzucenia całego ciężkiego sprzętu i pieszego odwrotu.

Muzeum powstało z pasji dwóch osób: Philippe’a Gillain i Gérard’a Grégoire. Phillippe to miłośnik historii i poszukiwacz pamiątek, który odnalazł znaczne ilości mundurów i innego wyposażenia m.in. w La Gleize. Z kolei Gerard mieszkał w miejscowości podczas walk, a jego misją stało się ocalenie historii od zapomnienia. W 1989 roku Phillippe, z pomocą władz miasta Stoumont oraz Regionu Liège, stworzył muzeum – wcześniej organizując jedynie wystawy czasowe.

Najbardziej okazałym eksponatem jest oczywiście  Panzerkampfwagen VI Ausf. B „Königstiger” (Sd.Kfz.182) o numerze 213, uszkodzony w obronie Farmy Werimont.

Oprócz tego możemy zobaczyć kolekcję umundurowania i wyposażenia żołnierzy Waffen SS oraz Fallschirmjäger, a także ich przeciwników – żołnierzy 3. Dywizji Pancernej oraz 82. Dywizji Powietrzno-desantowej US Army. Wszystkie elementy ekspozycji są świetnie zaaranżowane, a każdy z eksponatów wydaje się opowiadać nam swoją własną historię – jak chociażby radziecki moździerz 120 mm porzucony przez Niemców.

Znajdziemy także eksponaty nie związane bezpośrednio z Operacją Wacht am Rhein, jak chociażby radiostację lotniczą, wyrzuconą przez załogę z uszkodzonego bombowca B-17 Flying Fortress w celu odciążenia maszyny.

W sumie Muzeum zgromadziło ponad 5000 eksponatów.

www.december44.com

 

,Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.