Ukazały się

Drogi Cichociemnych

9 kw. , 2015  

Terminem „Cichociemni” określano żołnierzy polskich szkolonych do zadań specjalnych i przerzuconych drogą lotniczą do okupowanego kraju przez Oddział VI Sztabu Naczelnego Wodza najpierw z terenu Wielkiej Brytanii, a potem z Włoch. Realizacją tego zadania miał się zająć Zarząd Operacji Specjalnych (Special Operations Executive – SOE), instytucja powołana w lipcu 1940 roku w brytyjskim Ministerstwie Wojny Ekonomicznej do kierowania działaniami przeciw wrogom Imperium Brytyjskiego, a zwłaszcza do prowadzenia różnorodnych akcji politycznych, wojskowych i ekonomicznych na terytoriach okupowanych przez państwa „Osi”.

Niniejsze wydanie jest wznowieniem książki wydanej przez Bellonę w 1993 roku, ale jej inicjatorem było utworzone w Londynie w 1945 roku Koło Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, pod którego egidą zawiązał się Komitet Redakcyjny z płk. Kazimierzem Irankiem-Osmeckim na czele.

Myślę, że to ciekawa pozycja. Szczególnie, jeśli czytelnik ma możliwość pogłębić swoją wiedzę opartą choćby o wspomnienia zmarłego w 2014 r. gen. Stefana „Starby” Bałuka wydane pod tytułem „Byłem Cichociemnym”. Ja tę możliwość mam i opiszę obydwie książki.

Praca zbiorowa

Wydawca: Bellona

EAN 9788311137288

Drogi CichociemnychDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *