Muzeum MW

Muzea

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

24 Mar , 2015   Gallery

Muzeum MWMuzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 
(Gdynia, Polska)

http://www.muzeummw.pl

Do Karlskrony, gdzie znajduje się Marinmuseum, najłatwiej dotrzeć promem linii Stena Line, który codziennie wypływa z Gdyni. W mieście tym znajduje się Muzeum Marynarki Wojennej, które nie ma może tak ciekawych eksponatów, jak okręt podwodny – ale także warte jest uwagi.

Muzeum przeniosło się jakiś czas temu do nowej siedziby, którą współdzieli z Muzeum Miasta Gdyni. Wystawy znajdujące się na dwóch pierwszych kondygnacjach sprawiają wrażenie przypadkowych, ale warto je obejrzeć. W jakim bowiem innym miejscu możemy zapoznać się z rakietami woda-woda P-15 oraz P-21? Przypomnijmy, P-15 znana także jako SS-N-2 Styx wg nomenklatury NATO, swój debiut bojowy miała w 1967 roku, kiedy egipski kuter proj. 183R zatopił izraelski niszczyciel Eliat. Mamy także rakiety powietrze-powietrze typu R-3, R-13 oraz R-60. Ich związek z Marynarką Wojenną polega zaś na tym, że były na uzbrojeniu myśliwców MiG-21 znajdujących się na wyposażeniu pułku, a potem brygady lotnictwa MW w Babich Dołach.

 

Prawdziwą gratką jest za to trzecia kondygnacja, gdzie za pomocą tablic przedstawiono skrótowo historię PMW począwszy od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Tablice nie są łatwe w odbiorze (zawierają dużo zdjęć i opisów do nich), ale z nawiązką jest to zrekompensowane jakością zawartych tam informacji.

 

Wartą odnotowania jest także wystawa plenerowa, na której znajdziemy zarówno systemy artyleryjskie, jak i statki powietrzne – o minach morskich nie wspominając.

,Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.