Osierocona Armia

Recenzje

Osierocona Armia. Założenia polityki obronnej oraz Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w latach 1992-2004

13 Kwi , 2015  

Książka ta ma swoje miejsce na regale pośród innych pozycji dotyczących współczesnych sił zbrojnych, konfliktów itp. Aktualne wydarzenia związane z kryzysem ukraińskim oraz rosnącą aktywnością Rosji na granicach NATO powoduje jednak, że jest to pozycja „na czasie”.

W  książce znajdziemy bardzo szczegółowe informacje dotyczące problemów, z jakimi Federacja Rosyjska musiała sobie poradzić po rozpadzie ZSRR – co pokazuje jak duży wysiłek został podjęty, mierząc rezultatami w postaci aneksji Krymu, walk w Doniecku, wojny z Gruzją i szeregu innych konfliktów, w które Rosja angażuje się w obecnych czasach.

Omówiono system kierowania Siłami Zbrojnymi, założenia polityki obronnej FR – gdzie doszukać się możemy ciekawych informacji na temat doktryny wojennej FR. W tym także założeń doktrynalnych użycia broni jądrowej.

Najważniejszą jednak z mojego punktu widzenia częścią książki jest rozdział traktujący o kryzysie Sił Zbrojnych FR – myślę, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy w jakim stanie znajdowała się obronność Rosji po rozpadzie ZSRR. Sądzę, że każdemu czytelnikowi będzie nasuwać się pytanie, czy przypadkiem NATO (w tym i Polska) po prostu „nie przespało” momentu odwrócenia trendu, kiedy potencjał Sił Zbrojnych FR wzrósł to takiego poziomu, że mogły one stać się narzędziem politycznym Kremla w skali znacznie większej, niż lokalne konflikty na flankach Federacji Rosyjskiej.

Autor: Robert Śmigielski
Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2006

Osierocona ArmiaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.