Kaszuby 1

Miejsca

Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych

10 Kwi , 2015  

Mieszkam „w cieniu góry Donas”, więc ta informacja cieszy mnie szczególnie. Otóż, powstał (?) szlak obejmujący tereny Kaszub Północnych, na którym można odnaleźć wiele ciekawych elementów związanych z historią wojen, jakie przetaczały się przez te tereny.

Oddajmy głos pomysłodawcom:

Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych to tematyczny, samochodowy szlak turystyczny, obejmujący miejsca i obiekty związane z dziedzictwem wojennych i wojskowych dziejów powiatu puckiego. Tworzy go ponad osiemdziesiąt punktów, takich jak zabytkowe budowle o charakterze obronnym lub ich ślady oraz pomniki, mogiły, miejsca bitew.

Szlak wskazuje miejsca znane oraz licznie odwiedzane, np. cypel Rozewie, cypel Półwyspu Helskiego, na równi z obiektami i wydarzeniami stanowiącymi zapomniane skarby dziedzictwa kultury i historii Północnych Kaszub. Trasa obejmuje także Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Skansen Fortyfikacji i Schron-muzeum „Sabała” w Jastarni oraz zamek-pałac w Krokowej. Punkty na szlaku dostępne są także dla turystyki rowerowej, której sprzyjają ścieżki rowerowe Puck-Hel oraz Gnieżdżewo-Krokowa. Natomiast turyści piesi mają do dyspozycji liczne szlaki turystyczne, prowadzące nie tylko wzdłuż wybrzeża, oraz sieć tras Nordic Walking o różnym poziomie trudności. Wspomnieć trzeba także o żeglarzach i motorowodniakach, na których czekają budowle dawnego poligonu torpedowego wzniesione na wodach Zatoki Puckiej.

Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych to projekt mający na celu promocję dziedzictwa kulturowego, wzmocnienie tożsamości społeczeństwa Kaszub Północnych i rozwój turystyki przez wytworzenie nowego produktu turystycznego opartego na materialnych śladach historii militarnej z obszaru Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej. Przedsięwzięcie to prowadzone jest poprzez wyselekcjonowanie, nowatorskie zorganizowanie i wypromowanie informacji o obiektach i miejscach związanych z militarną historią regionu. Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych obejmuje gminy Krokowa, Władysławowo, Jastarnia, Hel, Puck, Kosakowo, Miasto Puck oraz istniejący Szlak Historii Militarnej Gminy Jastarnia.

W ocenie historyków, regionalistów i organizatorów turystyki projekt jest unikalny w skali całego kraju, ponieważ wykorzystuje miejsca znane i licznie odwiedzane (np. cypel Rozewie, fortyfikacje w Helu) do wypromowania miejsc i wydarzeń w dalszym ciągu będących zapomnianymi, niedocenionymi i niedostatecznie wyeksponowanymi skarbami dziedzictwa kultury i historii Kaszub (np. forty Władysławowo i Kazimierzowo, lądowa obrona Wybrzeża z 1939 roku).

Źródło: www.kaszubypolnocne.pl

Jastarnia Jastarnia 2Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.