Recenzje

Szlak nadziei

2 gru , 2015  

Norman Davies jest autorem szczególnym. Tak ze względu na upodobanie, jakim darzy historię Polski, jak i sposób, w którym historię przedstawia. „Szlak nadziei” jest jednak książką szczególną na tle dotychczasowego dorobku Profesora.

Sam Autor napisał tak: „Chciałem pokazać ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez Generała Andersa, a także niezwykły wachlarz ich uczuć i przeżyć od rezygnacji i rozpaczy, przez strach, tęsknotę, ciężkie próby i poświęcenie, aż do ulgi i nadziei„. To zdanie nie oddaje w pełni charakteru najnowszej publikacji, choć jest wystarczającym powodem, aby sięgnąć po tę książkę.

Norman Davies, wraz z fotografem Januszem Rosikoniem, ruszył szlakiem Armii Andersa, którego długość to przeszło 12 000 km. 120 000 ludzi przewędrowało z pustkowi „nieludzkiej ziemi”, zapisując piękną kartę w historii polskiego oręża. Jednak jak dotąd nie trafiłem na uniwersalną pozycję, która opisuje wszystko to, co związane jest także z trasą, jaką ci ludzie przeszli. Chodzi nie tylko o uczucia, o których pisze Autor, ale także sytuacje, jakie stały się udziałem Polaków na ich drodze – te „niebojowe”, o których nie uczono nas w szkole.

Co istotne, akcja nie kończy się na zakończeniu II Wojny Światowej. Wraz z autorem śledzimy losy Żołnierzy i ich Rodzin bezpośrednio po „zwycięstwie” (cudzysłów myślę, że adekwatny z punktu widzenia bohaterów książki), ale także w kolejnych latach – za sprawą ich potomków. Nie bądźmy zdziwieni, gdy zawędrujemy do odległej Kanady lub Australii.

Jeśli można by coś podpowiedzieć Autorowi, to tyle, że z chęcią przeczytałbym podobną książkę o tych, którzy do Armii Andersa nie zdążyli i walczyli w szeregach Armii Berlinga.

Książka zawiera bogaty materiał fotograficzny, zarówno z przeszłości, jak i z podróży Profesora. Dzięki jakości zastosowanego papieru, ich jakość jest zadowalająca (na tyle, na ile może być w przypadku fotografii pochodzących sprzed ponad 70 lat). Efektem ubocznym takiego stanu rzeczy jest również waga książki, na co radzę uważać planując zakupy albo podróż.

Autor: Norman Davies
Wydawnictwo: Rosikon Press

Szlak NadzieiDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *