Recenzje

USS Scorpion zatonął. Świat na krawędzi wojny.

8 sie , 2015  

USS Scorpion (SSN-589) był myśliwskim okrętem podwodnym o napędzie jądrowym  typu Skipjack. Okręt ten zatonął po 21 maja 1968, kiedy to wysłał swój ostatni radiogram. Wrak został odnaleziony w październiku tego samego roku na głębokości 3600 m.

Typ Skipjack był konstrukcją, która stanowiła wzór dla wszystkich następnych projektów amerykańskich okrętów podwodnych. Podczas swojej służby, USS Scorpion był najszybszą jednostką podwodną na świecie w położeniu podwodnym (wg dostępnych informacji osiągał 33 węzły). W momencie katastrofy okręt miał 10 lat.

Przyczyny katastrofy nie zostały  wyjaśnione, ale przypuszcza się, że jej powodem mogła awaria torpedy na pokładzie. Znane są także inne teorie, jak chociażby kolizja z podwodnym wzniesieniem, czy też awaria reaktora.

„USS Scorpion zatonął” przynosi odmienne wyjaśnienie przyczyn katastrofy, niż się oficjalnie przyjmuje. Trudno powiedzieć ma ile rację mogą mieć autorzy, ponieważ raport US Navy o możliwych przyczynach wypadku pozostaje utajniony. W 2012 roku US Navy odmówiła także zgody na ekspedycję do wraku okrętu. Z pewnością znajdą się tacy czytelnicy, dla których tezy książki okażą się przekonujące. Dla tych, dla których podstawowa tematyka książki w tym i argumenty przywoływane przez autorów będą „niestrawne” mam dobrą informację – książka zawiera inne, wartościowe dla każdego pasjonata wojny podwodnej, informacje.

Niezależnie od tego, co się naprawdę wydarzyło, faktem jest, że marynarka amerykańska nie utraciła już żadnego więcej okrętu podwodnego o napędzie jądrowym – zapewne również dzięki wyciągnięciu wniosków z domniemanych przyczyn zatonięcia USS Scorpion i wcześniejszej katastrofy USS Thresher.

 

Autorzy: Kenneth Sewell i Jerome Preisler
Wydawnictwo: Bellona S.A.

USS Scorpion zatonąłDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *