Recenzje

Wielka Gra. Nieznana historia amerykańskiego podwodnego szpiegostwa

8 sie , 2015  

Książek o działaniach okrętów podwodnych w czasie Zimnej Wojny wydanych w Polsce – jak na lekarstwo. „Wielka Gra” była drugą w kolejności książką o tej tematyce na mojej półce, po „Podwodnych dramatach„. Jest to jednak książka jakże odmienna, od pozycji radzieckich autorów!

Zasadnicza część „Wielkiej Gry” dotyczy bowiem tego, co myśliwskie okręty podwodne, w tym z napędem jądrowym, rzeczywiście robiły podczas Zimnej Wojny. W przeciwieństwie do nosicieli pocisków balistycznych z głowicami jądrowymi, które oczekiwały – w założeniu niewykryte – na rozkaz odpalenia swojego śmiercionośnego ładunku, okręty myśliwskie starały się wykryć i śledzić nosicieli strony przeciwnej. Ja powiedział anonimowy admirał sił podwodnych „w gruncie rzeczy podwodne pływanie to zawsze była gra w ciuciubabkę” – z tym, że ciuciubabka z OP potencjalnego przeciwnika groziła nie tyle skandalem dyplomatycznym, ile faktycznym niebezpieczeństwem zniszczenia okrętu i śmierci załogi. Bywało i tak.
Drugim celem okrętów myśliwskich było, przywołane w podtytule, szpiegostwo. Szpiegostwo, które polegało na zakradaniu się na akweny teoretycznie niedostępne dla obcych sił podwodnych w celu pozyskania informacji pozwalających przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę w przypadku wybuchu III wojny światowej.

Obydwie podstawowe rodzaje aktywności okrętów podwodnych czasu „pokoju” były bardzo ryzykowne. Dość, że zdarzały się przypadki skutkujące uszkodzeniami okrętów, a nawet zatonięciem. Ginęli też ludzie.

Co ważne dla czytelnika, książka pozwala spojrzeć na niektóre wydarzenia, które są opisywane także w „Podwodnych dramatach„, ale z innej perspektywy – potencjalnego przeciwnika. Już tylko to stanowi o wartości „Wielkiej Gry”, a to nie wszystko.

Trudno opisać treść książki bardziej szczegółowo, szerzej, bez zdradzania konkretnych historii. Dlatego poprzestanę na takim, dość szczupłym tekście. Proszę mi jednak wierzyć na słowo, że warto tę książkę przeczytać.

 

Autorzy: Sherry Sontag o Christopher Drew
Wydawnictwo MAGNUM Sp. z o.o.

Wielka graDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *